Są takie aspekty naszej relacji z pieniędzmi, w których możemy być mistrzami albo takie,w których czujemy swój brak kompetencji. W miarę uzdrawiania relacji z pieniędzmi rozwijamy się w ośmiu obszarach.
1. Przejrzystość
Mniej więcej połowa ludzi, z którymi pracuję – pisze Bari Tessler w książce „Art of Money” – w pewnym momencie przyznaje z zakłopotaniem, że nie ma zielonego pojęcia, ile zarabia, wydaje i oszczędza co miesiąc. (…) Być może przejrzystość jest twoją naturalną mocną stroną w obszarze finansów, ale dla większości ludzi przyjrzenie się swoim finansom to Bardzo Przerażająca Sprawa. Przejrzystość to punkt wyjścia do stworzenia szczerej, zaangażowanej relacji z pieniędzmi.
2. Zażyłość.
Być może nie wiesz, jak zachowujesz się w kontakcie z pieniędzmi, jakie masz wzorce zakupowe i co naprawdę czujesz w kwestii zarabiania, jakie masz mocne strony, trudności i dziwactwa związane z pieniędzmi. (…) Zażyłość z samym sobą w obszarze pieniędzy wymaga zwrócenia zaciekawienia, empatii i namysłu w stronę własnych zachowań i stojącej za nimi motywacji. Oznacza to zwrócenie taktownej uwagi na to, co robimy i na to, czego nie robimy z naszymi pieniędzmi.
3. Wiedza
Większość z nas nigdy nie zdobyła rzeczywistego wykształcenia w dziedzinie finansów. Ale mam dobre wieści – język finansów nie jest aż taki trudny. Jeśli masz motywację do nauki, a także cierpliwość do ćwiczeń i empatię dla siebie, kiedy zdobywasz wiedzę, naprawdę możesz to zrobić. Możesz się nauczyć i czerpać radość z systemu monitorowania wpływów i wydatków ( nawet jeśli jesteś kiepski z matmy). Możesz się nauczyć tego, czym zajmują się zawodowcy od finansów, i zacząć tworzyć długofalowe plany dotyczące pieniędzy.
4. Poczucie ulgi i spokój umysłu
Wiele osób doświadcza ogromnego stresu i lęku związanego z pieniędzmi, niezależnie od tego, jak dużo (albo mało) ich mają. Pieniądze stanowią główną przyczynę stresu w związkach. Są źródłem nieustannego pasma zmartwień u większości przedsiębiorców. Możesz osiągnąć większy spokój, gdy zajmiesz się swoimi pieniędzmi w konsekwentny, regularny, trwały i świadomy sposób. Albo możesz osiągnąć jeszcze większy spokój umysłu, kiedy nauczysz się rozluźniać mięsień oszczędzania, sięgać po profesjonalne wsparcie w podatkach albo pozwalać sobie na wyrażanie wszystkich silnych emocji związanych z pieniędzmi, zamiast dusić je w sobie.
5. Sukces
Sukces jest pojęciem niezwykle subiektywnym, dlatego zachęcam was do odkrycia albo stworzenia swojej własnej definicji. Sukces może oznaczać dla ciebie zwiększenie dochodów w tym roku, przeznaczenie większej ilości funduszy na działalność charytatywną albo odczuwanie większego spokoju w okresie rozliczeń podatkowych. Przedsiębiorca może poczuć, że odniósł sukces finansowy, kiedy potrafi ustalać takie stawki, jakie naprawdę chce, i podać je wyraźnie i swobodnie potencjalnym klientom.
6. Poczucie własnej wartości
Jeśli część twoich wzorców zachowania albo napięć w związku z pieniędzmi wynika z kwestii braku poczucia własnej wartości lub szacunku do samego siebie, bądź dla siebie wyjątkowo łagodny i cierpliwy. (…) To subtelna praca, która wymaga czasu.
7. Nadzieja
Nadzieja to dar uwierzenia, że sprawy mogą się ułożyć inaczej. Nadzieja ma również wymiar praktyczny – motywuje nas do tego, żebyśmy poradzili sobie z przytłaczającymi zadaniami. Każdy najmniejszy krok, który zrobisz na swojej drodze do nawiązania relacji z pieniędzmi, umocni twoją nadzieję.
8. Wsparcie
Wielu z nas żywi przekonanie, że musimy poradzić sobie ze sprawami finansowymi całkiem sami. Zaakceptowanie jakiejś formy pomocy ma kluczowe znaczenie – przegadanie z terapeutą albo z przyjaciółką emocji związanych z długami, naszkicowanie planu miesięcznych wydatków albo przedyskutowanie z coachem finansów spłaty zadłużenia. (…) Sięgnięcie po pomoc to jedna z najmądrzejszych, najbardziej proaktywnych i inspirujących rzeczy, jakie możesz zrobić.
Bari Tessler – psycholożka, terapeutka finansowa z USA,
fragmenty książki „Art of Money”.